Ką daryti jeigu šaldytuvas gamina per daug ledo ir skleidžia blogą kvapą? Džiaugtis, kad išgelbėsime pasaulį nuo globalinio atšilimo ir šaldytuvo dureles atidaryti su dujokauke, o gal tinkamai prižiūrėti šaldytuvą sumažinant jo energijos naudojimo sąnaudas bei užtikrinant puikias maisto laikymo sąlygas?  Šaldytuvo valymas ir jame esančių blogų kvapų naikinimas būtų teisigniausias sprendimas. Būtent tai ir aprašysime šiame straipsnyje.

Šaldytuvo valymas – kodėl ir kaip reguliariai?

Garsiausi buitinės technikos gamintojai, tokie kaip „Whirpool”,  rekomenduoja valyti šaldytuvą kartą per mėnesį, tiesa lengvai pavalyti lentynėles reiktų bent kartą per savaitę. Ši procedūra neužtrunka ilgai, tačiau yra be galo svarbi. Visų pirma todėl, kad jeigu šaldytuve yra vos penki milimetrai šerkšno jis naudoja didesnes energijos sąnaudas, o taip pat netinkamai naudojamo šaldytuvo tarnavimo laikas trumpėja.

Itin svarbu ir kas dažnai pamirštama, yra grotelės šaldytuvo išorėje, kurios apdulkėjusios negali efektyviai išspinduliuoti šilumos į aplinką. Šaldytuvas sunaudoja daugiau energijos ir mes gauname didesnes sąskaitas už elektrą.

Naujos kartos šaldytuvų gamintojai akcentuoja (kaip, tarkim „Miele”), kad modernūs šaldytuvai yra atitirpinami automatiškai (sukondensuota drėgmė surenkama į atskirą talpą, iš kurios yra išgarinama). Tokiame šaldytuve neatsiras šerkšno ar ledo, tačiau ir tokio šaldytuvo atitrpinimo diena ateis, kai pasens tarpinės, į šaldytuvą bus dedamas per šiltas maistas, jeigu namiškiai vienas po kito nuolat atidarinės šaldytuvo duris arba šaldytuvas stovės per šiltoje patalpoje.

Šaldytuvo valymas iš vidaus

Atjungus šaldytuvą iš elektros jungiklio išimkite lentynėles. Tiesa neskubėkite jų plauti šiltame vandenyje, nes staigus temperatūrų pokytis gali lemti stiklo įtrūkimus. Geriau palikite bent penkiolika minučių kambario temperatūroje.

Tuo metu galėsite padaryti šaldytuvo reviziją ir atsikratyti nereikalingu maistu bei prireikus nepamirškite išvalyti nutekėjimo vamzdžio.

Šaldytuvo vidų valykite tik su minkšta kempinėle. Į šiltą vandenį galite įlašinti natūralaus indų ploviklio ar kelis šaukštelius acto – tai padės atsikratyti kvapų.

Išvalius lentynėles ir vidų, galite vėl šaldytuvą prijungti prie elektros jungiklio ir pildyti jo turinį produktais.

Šaldytuvo valymas iš išorės

Dažniausiai mūsų virtuves puošia pieno baltumo šaldytuvai, kurie praėjus metams ar dviems pradeda gelsti. Parduotuvių lentynos net lūžta nuo įvairiausių valiklių, tačiau šaldytuvo nerūdijančio plieno paviršius reikalauja kai ko ypatingo.

Specialūs valikliai yra gana brangūs ir ne visuomet natūralūs. Todėl galima naudoti acto, sodos ir šilto vandens mišinį (acto ir vandens santykis 2/3, o sodos vos keli šaukštai).

Gudrios šeimininkės siūlo šilto vandens ir langų valymo skysčio mišinį. Tuo tarpu, gamintojai skatina atsisakyti šiurkščių valiklių, o su švaria minkšta kempinėle ir švelnia valymo priemone nuvalyti metalines dažytas konstrukcijas, kurias vėliau dar galima padengti vašku.

Šis etapas užtrunka vos penkias minutes, per kurias dar spėsite nuvalyti dulkes nuo šaldytuvo išorėje esančių grotelių.

Šaldytuvo priežiūra

Norint mažiau laiko gaišti šaldytuvo valymui reikia užtikrinti tinkamą jo priežiūrą. Pirmiausiai ką galite padaryti tai pastatyti šaldytuvą į erdvę, kurioje už šaldytuvo sienelės būtų pakankamai vietos kokybiškam aušinimui.

Kita prievolė – laiku išmesti pradėjusį gesti maistą, valyti šaldytuvo stalčius ir lentynėles į savaitę bent kartą.

Laikas nuo laiko nepagailėkite kelių minučių šaldytuvo durų sandarumo testui – tiesiog, tarp durų įdėkite lapą popieriaus. Jeigu uždarius šaldytuvo dureles galite lengvai ištraukti lapą, reikia keisti tarpines arba tiesiog jas nuvalyti.

Šaldytuvo valymo patarimai
Stiklinės šaldytuvo lentynos lengvai dūžta

Šaldytuve nelaikykite:

  • Bulvių;
  • Svogūnų;
  • Česnakų;
  • Bananų;
  • Šokolado;
  • Neatidarytų konservų;
  • Vynuogių.
Šaldytuvo kvapų naikinimas

Jiegu šaldytuvą valysite bent kartą per mėnesį, o jamelaikysite indelį su soda, kvapų problemos neturėsite. Populiariausia kvapų šalinimo priemonė – juodos duonos riekė (jai siudžiuvus, pakeiskite kita), druskos pakelis, kavos tirščiai bei aktyvioji anglis (galima rasti „Senukų” prekybos centre, santechnikos skyriuje).

Kita svarbi taisyklė – skirstyti maisto produktus į skirtingas lentynas. Pripratinkite namiškius prie taisyklių ir pieno produktus laikykite kitoje lentynoje nei mėsą, o pastarąją atokiau nuo daržovių. Jeigu dvejojate ar namiškiai lengvai įpras prie naujų taisyklių, parašykite ir prie lentynų priklijuokite popierėlius su nurodomaisiais užrašais.

Maistą dėkite į dėžutes. Maisto dėžutės yra pakankamai plati tema, bet trumpas patarimas  būtų rinnktis vakumines dėžutes.

Nežinote? Klauskite!