Jūsų dėmesiui pristatomas magiškasis plieno vilnos šveistukas su muilu viduje. Kodėl jis čia – skiltyje „Geros valymo prieonės”? Na, nes matyt, yra gera valymo priemonė. Taip pat ją gaubia pora keistenybių, kurias ir bandysime išsiaiškinti šiame rašinyje.

Nors panašus plieno vilnos šveistukas su muilu buvo sukurtas degėsių bei prisvilusių riebalų valymui, ankstyvaisiais 1917, JAV, aliuminių keptuvių pardavėjo Edo Kokso (angl. Ed Cox), visgi jis puikiai valo ir rūdis, grilius bei židinių stiklus. Jo veikimas yra išties stulbinantis – puodų, keptuvių, kepimo skardų, kalkių ar muilų likučių duše valymas tampa kur kas lengvesnis ir greitesnis. Kad tuom įsitiktumėte, pateikiame filmuotą vaizdo klipą, kuriame matosi kaip lengvai juo nuvalomas puodo padas.

Jeigu jau sukate galvą kur tokį galima įsigyti – susiduriate su viena iš šį šveistuką gaubiančių keistenybių. Kaip matosi iš internetinių komentarų, šis šveistukas jau nuo 2011 metų laikomas deficitine preke Lietuvos (bei ir panašių produktų JAV!) prekybos centrų lentynuose. Vilniuje jį pavyko surasti tik (!) Akropolio Maximoje (net ir kitose, didžiosiose Maximose (kaip ir Rimi, Norfoje, Senukuose) šio produkto nei rasti, nei sužinoti kokios informacijos iš pardavėjų buvo neįmanoma). Ar tai yra gamintojų, o gal pardavėjų komercinis triukas, lieka neaišku.

Kodėl šis šveistukas indams plauti yra toks veiksmingas? Neabejotinai, dėl jį sudarančių medžiagų savybių. Iš Maximoje parduodamų šveistukų gamintojo internetinės svetainės gauto produkto sudedamųjų dalių sąrašo matosi, jog jame vyrauja gana natūralios prigimties medžiagos:

  • Vanduo (CAS n° 7732-18-5) 

Koncentracija 50%-75%

  • Natrio heksetidinas (CAS n° 61789-31-9)

Koncentracija 30%-50% 

Nors šis pavadinimas skamba kiek bauginančiai, visgi tai tėra medžiaga, išgaunama iš kokosų aliejaus (maišant jo riebalines rūgštis). Natrio heksetidinas yra plačiai naudojamas įvairių muilų gamyboje. Taip pat jo galima aptikti veido odos valymo priemonių sudėtyje. Neminint įprastų, muilams būdingų savybių, natrio heksetidinas vekia kaip paviršiaus aktyvioji medžiaga (PAM) , kas padeda pašalinti purvą, riebalus bei kitus nešvarumus. Ši medžiaga itin plačiai naudojama valymo priemonėse, nes yra netoksiška bei natūralios prigimties. 

  • Kalio karbonatas (CAS n° 584-08-7)

Koncentracija 5% – 10%

Senovės romėnai bei graikai kalio karbonatą išgaudavo iš pelenų, kaitindami potašą. Šiais laikais jis išgaunamas sintetiniu būdu, elektrolizuojant kalio chlorido vandeninį tirpalą. Kalio karbonatas ilgą laiką buvo naudojamas kieto vandens minkštinimui, o šiais laikais  jį galima aptikti, kaip maisto priedą -pvz.: vyno rūkštingumui reguliuoti. Dar prieš išrandant kepimo miltelius, jis buvo naudojamas kaip raugas. Sakoma, jog gaminant meduolius jis dar ir dabar yra naudojamas.

  • Natrio karbonatas (CAS n° 497-19-8)

Koncentracija 5% – 10%

Natrio karbonatas randamas kai kurių ežerų vandenyje ir anksčiau būdavo išgaunamas iš jūros žolių pelenų. 1861 m. Belgijos chemikas Ernestas Solvejus sukūrė metodą gaminti natrio karbonatui iš natrio chlorido pramoniniu būdu naudojant amoniaką. Natrio karbonatas gali būti naudojamas vandens minkštinimui skalbiant. Taip pat jis gerai šalina tepalų, riebalų, vyno dėmes.

  • Dažiklis (CAS n° 2512-29-0)

Koncentracija 0%-1%

  • Plieno vilna

Plieno vilna tai pluoštas labai plonų bei lanksčių plieno gijų aštriomis briaunomis. Nors dažniausiai ji naudojama kaip abrazyvas dirbantiems su medžio ar metalo gaminiaias, tačiau ji taip pat puikiai tinka ir sunkiai išvalomiems nešvarumams šalinti. Ypatingai vertinga ji patampa valant stiklo ar porceliano gaminius, nes yra už juos minkštesnė ir nepažeidžia jų paviršių. 

Antroji šių šveistukų keistenybė yra ta, jog jie yra biologiškai suyrantis, kas reiškia, jog mikroorganizmai juos sudoroja patys. Jeigu naudosite šiuos šveistukus, pastebėsite, jog vanduo šį procesą pagreitina ir šveistukas suyra vos per kelias dienas (ar net kelis naudojimus). Tad gali kilti klausimas, kaip plieno vilna (na, ji juk plieninė) taip greitai suyra? Atsakymas slypi greičiausiai plieno vilnos gamybos procese, nes ji gaminama iš plieno su mažu anglies dioksido kiekiu, kuris pasižymi tąsumu ir lankstumu. Šios savybės leidžia mikroorganizmas jį greitai išskaidyti, nes plieno vilnos gijos labai plonos. Tad, kaip matome, jokios žalos gamtai nedaroma (bent jau juos išmetant).

Ir pabaigai – jeigu vis dar abejojate šveistukų veiksmingumu – žiūrėkite orkaitės kepimo skardos valymo rezultatą, gautą valant nuostabiaisiais šveistukais vos 1-ą minutę!

Prieš skardos valymą

Po skardos valymo

Nežinote? Klauskite!