Pelėsinio grybelio naikinimas dažnam nekilnojamojo turto savininkui sukelia siaubą. Ir taip yra ne vien dėl siaubo filmus primenančių pastatų sienų išvaizdos, atsirandančios įsiveisus šiems parazitams. Pelėsinis grybelis yra vienas dažniausiai sutinkamų ir vienas pavojingiausių namų teršalų. Jo žala žmonių sveikatai yra įrodyta daugelyje Europos bei JAV mokslininkų atliktų tyrimų. Nustatyta, jog pelėsinis grybelis gali sukelti kvėpavimo takų uždegimus, nosies gleivinės pakitimus ir netgi sunkesnias ligas, tokias kaip plaučių funkcijos nepakankamumas, astma, bronchitas ar netgi depresija.

Žinant visas grėsmes ir pasėkmes, kurias sukelia grybelio paplitimas, susirūpinti šio parazito naikinimu ir kontrole tikrai verta. Deja, kartais jį pastebėti būna labai sudėtinga, tad geriausias būdas jo atsikratyti yra jo atsiradimo židinio sunaikinimas, o šie židiniai, kaip žinome, atsiranda dėka per didelio drėgnumo – pelėsiniai grybeliai veisiasi tik esant pakankamam drėgmės lygiui, tad pastatų saugojimas nuo jame besikaupiančio vandens yra pats svarbiausias faktorius, lemiantis jūsų sėkmę šioje kovoje. Toliau pateikiami keli patarimai, kaip efektyviau užkardyti grybelio atsiradimą, bei kaip jį sunaikinti, šiam jau atsiradus.

Pelėsinio grybelio naikinimas
  • Naudokite oro džiovintuvus;
  • Nedelsdami suremontuokite kiaurus stogus, vamzdžius, pastato konstrukcijos plyšius ir pan.;
  • Vandens nutekėjimo latakus nukreipkite taip, kad vanduo tekėtų tolyn nuo pastato;
  • Kilimus bei baldus valykite reguliariai ir juos išneškite iš drėgmę kaupiančių kambarių (vonios, virtuvės, rūsio);
  • Naudokite indihibidorius arba nudažykite sienas antipelėsiniais dažais;
  • Įsirenkite efektyvią ventiliacijos sistemą.

Ir nors išvardinti kovos ir prevencijos būdai daugeliui turėtų padėti, visgi, pelėsinis grybelis yra klastingas parazitas ir kai kur gali veistis nuo vos šiek tiek per didelio oro drėgnumo. Oro drėgnumas matuojamas santykine drėgme, kai matuojamas drėgmės lygis ore, atsižvelgiant į maksimalų įmanomą drėgmės lygį toje temperatūroje. Tinkamai prižiūrimose patalpose santykinė drėgmė turėtų būti 30-50%. Didesnis jos kiekis lemia per didelį drėkingumą ir yra palankus pelėsio plitimui. Taip pat svarbu ir per daug neišsausinti oro, nes 10-20% santykinė drėgmė lemia kvėpavimo takų gleivinės džiuvimą bei lengvą peršalimą.

Pastabos:
Visi pelėsiniai grybeliai yra alergizuojantys, o kai kurie yra patogeniniai ir / ar toksiški;
Pelėsinis grybelis patekti į žmogaus organizmą gali trimis būdais: įkvėpus, palietus oda, nurijus;
Norint pašalinti alerginius simptomus, kuriuos sukėlė pelėsinis grybelis, svarbu žinoti, jog nužudyti grybelio nepakaks. Būtina jį visą pašalinti – taip pat ir žuvusį;
Turbūt pati žalingiausia pelėsinio grybelio rūšis yra Stachybotrys, dar vadinama juoduoju pelėsiu. Ši rūšis yra itin toksiška ir atsiranda, paprastai, po didelių vandens užliejimų – netvarkingose voniose ar trūkus vamzdžiams.
Pelėsinio grybelio atsiradimo užkardymą ir prevenciją galima vykdyti įvairiais būdais ir greičiausiai, geriausia yra kliautis jais visais: drėgmės kontrolė, tinkama ventiliacija, švaros palaikymas.

Nežinote? Klauskite!