Jeigu domitės kaip valyti orkaitę, greičiausiai jūsų orkaitės valymas yra ne iš lengvųjų. Pridegusio kepimo skardos valymas atrodo lyg ledkalnio viršūnėlė lyginant su pačios orkaitės šveitimu – priėjimas itin nepatogus, o ir riebaluoti degėsiai valosi sunkiai. Tad pradėjus darbuotis, motyvacija krenta sulig kiekvienu rankos judesiu ir netgi gali išsivystyti orkaičių šveitimo fobija ar Orkaitės vidusnepilnavertiškumo jausmas. Bet neskubėkit – jūs tikrai vertas orkaičių šveitiko vardo. O jeigu nepavyksta, tai tik dėl žinių stokos, nes niekas negimė žinodamas. Taigi tam ir skirtas šis rašinys – supažindinti jus kaip efektyviai ir greitai išvalyti orkaitę.

Prieš pradedant, reiktų įsivertinti pačią orkaitę. Galbūt ji jau pritaikyta lengvesniam jos valymui ir yra savaime išsiplaunanti? Kaip skelbiama portale „Baldų gidas”, būna trys tipai savaime išsiplaunančių orkaičių:

 • Orkaitės su pirolize. Vekimo principas paprastas – įjungus “plovimo” rėžimą, orkaitė įkaista iki 500 celcijaus laipsnių temperatūros ir nešvarumai tiesiog sudega. Baigus juos galima tiesiog nubraukti sausa šluoste. Visgi, jeigu turite tokią orkaitę, patariame neskubėti naudoti šią funkciją. Galbūt naujųjų orkaičių gamintojai ir išsprendė šią problemą, bet iki šiol ši funkcija buvo įmontuojama tik dėl didelio vartotojų noro ją turėti. Pati funkcija nėra iki galo ištobulinta ir dažnas jos vartojimas ankščiau ar vėliau priveda prie orkaitės gedimo. Tai galėtų patvirtinti daugelis orkaičių meistrų. Antroji blogybė – dažniausiai toks savaiminis išsivalymas sukelia didelį dūmingumą, tad baigus kambariai turėtų būti gerai išvedinti.
 • Orkaitės su katalitinėmis sienelėmis. Šis išsivalymo būdas veikia dėka specialių katalitinių sienelių, orkaitės viduje. Ant šių sienelių padengta mokroporinė danga sugeria tykštančius riebalus ir neleidžia jiems prilipti prie orkaitės vidinių sienelių. Deja, katalitinių sienelių efektyvumas krenta laikui bėgant, tad jas rekomenduojama keisti vidutiniškai kas 5 metus.
 • Orkaitės besivalančios garais. Rodos, šis variantas yra pats optimaliausias. Veikimo principas paprastas – į specialų rezervuarą įpilama vandens su actu, kurie vėliau sugarinami ir panaudojami savaiminiam išsivalymui. Baigus tereikia su minkšta šluoste išvalyti išskydusius nešvarumus. Ši funkcija puikiai veikia net ir sunkiai išvalomiems degėsiams valyti.

Įvertinus savo orkaitę ir pamačius, jog ji nepasižymi nei viena iš aukščiau išvardintų funkcijų, nusiminti neverta – ne ką prastesnių rezultatų galite pasiekti ir pasinaudoję žemiau pateikiamais patarimais:

Jums reikės:Purškiantis buteliukas

Orkaitės valymas, kai ši savaime nesiplauna:
 1. Išimkite visas groteles, skardas ir kitus išimamus komponentus;
 2. Pamerkite šiltame vandenyje juos vonioje bei įlašinkite indų ploviklio;
 3. Į vieno litro talpos purškiantį buteliuką įdėkite penkis valgomuosius šaukštus sodos miltelių bei pripilkite vandens;
 4. Išpurškite orkaitės vidų, ypatingą dėmesį skirdami gausesnioms nešvarumų sankaupoms. Jeigu yra itin smarkiai pridegusių nešvarumų – į buteliuką įdėkite daugiau sodos;
 5. Palikite išpurkštą orkaitę valandai pamirkti ir sugrįžę pažiūrėkite ar tai padėjo atlaisvinti prikepusius maisto likučius;
 6. Jeigu vis dar sunkiai valosi – kartokite procesą dar kartą;
 7. Kai visi nešvarumai pakankamai gerai išmirks, naudokite kokį plastmasinį, nebraižantį gremžtuką (gali tikti mašinų langų gramdikliai, naudojami ledui nugramdyti žiemą). Iš bėdos gali tikti ir medinė gaminimo lopetėlė – tiesiog sustumkite nešvarumus į vieną vietą ir skudurėliu surinkite.
 8. Baigę, ipurškite orkaitę sodos ir vandens mišiniu dar kartą ir išvalykite įprastu būdu. Cheminių priemonių naudoti nepatariama, nes retai kada pavyksta jas visiškai išvalyti, o „Fairy” skonio pyrago, turbūt nenorime išmėginti…
 9. Išmirkusias orkaitės skardas bei groteles nuvalykite geru šveistuku. Straipsnių kategorijoje „Valymo priemonės”, mūsų rekomenduojamas, turbūt, geriausias pasirinkimas rinkoje šiuo metu (jo dėka, turbūt ir mirkymo indų ploviklyje neprireiktų).
 10. Baigus visus valymo darbus, pakartotinai išvalykite orkaitės vidų bei jos komponentus vandens ir acto mišiniu. Acto patartina naudoti ne daugiau, kaip naudojama vandens.

Patarimas: ypatingai prikepusioms vietoms valyti galima naudoti ir amoniaką. Užpylus jo ant prisvilusių vietų, palaukite pusvalandį ir gerai nuplaukite.

Nežinote? Klauskite!