Šokoladas. Žinote tą  jausmą, kaip apima silpnumas pastebėjus prie kilimo prilipusį šokolado gabalą? Nesijaudinkite – jį galima pašalinti; štai keletas patarimų, kaip greitai tai padaryti!

Kaip išvalyti šokoladą iš kilimo?

Pastaba: šis būdas tinka valyti baltojo, pieniško ir juodojo šokolado dėmėms.

Žingsniai
 1. Veikite greitai. Imkitės veiksmų kaip galima greičiau šokoladui patekus į kilimą. Kaip ir su daugeliu dėmių, kuo ilgiau lauksite, tuo sunkiau bus išvalyti.
 2. Nugrandykite paviršiuje esantį šokoladą. Nuvalykite kiek galite daugiau šokolado švariu, neaštriu, nedantytu peiliu. Valykite švelniai, kad nepažeistumėte kilimo pluoštų. Nuvalytą šokoladą sudėkite ant popierinio rankšluosčio. Dažnai valykite peilį, kad šis nesiteptų į šokoladą. Jei šokoladas suminkštėjęs, atšaldykite jį ledo kubeliu arba šaldyto maisto pakuote, kad būtų lengviau atlupti.
 3. Žolės, sizalio ir vilnos kilimai reikalauja itin rūpestingos priežiūros. Patikrinkite, iš ko pagamintas jūsų kilimas. Skirtingai kilimai skirtingai reaguoja į dėmių šalinimo būdus. Jei naudosite netinkamą šalinimo būdą, dėmė gali likti visam laikui arba kilime liks žymė, kuri atrodys dar baisiau nei pati dėmė. Iš natūralių medžiagų, tokių kaip žolė, sizalis ar vilna, pagamintus kilimus galima lengvai pažeisti naudojant skystas priemones. Jei nesate tikri, ar jūsų kilimui tinka vienas ar kitas būdas, pasikonsultuokite su profesionaliu kilimų valymo specialistu.
 4. Kai valydami kilimą ruošiatės naudoti kokią nors medžiagą, prieš tai visuomet atlikite vadinamąjį lopo testą.  Pasirinkite nuošalų kilimo plotą ir užpilkite nedidelį medžiagos kiekį. Palaukite kelias minutes ir įsitinkinkite, kad nieko blogo nenutiks. Jei kilimo spalva ims tamsėti ar šviesėti, nedelsdami šaltu vandeniu išplaukite medžiagą. Baikite valymą ir kreipkitės į profesionalą.
 5. Pasinaudokite medicininiu spiritu (ar panašia priemone – trinamu alkoholiu). Šokolado riebalus ištirpinsite medicininiu spiritu. Užsimaukite gumines pirštines, o tuomet užpilkite ant balto audinio skiautės medicininio spirito. Uždėkite audinį ant dėmės. Audinį prispauskite galine šaukšto puse ir masažuojančiais judesiais įtrinkite medžiagą į kilimą. Šaukštu per audinį trinkite dėmę. Kai spiritas visiškai įsigers į dėmę, nuimkite audinį.
 6. Pasigaminkite ploviklio tirpalo. Sumaišykite šaukštelio ketvirtadalio minkšto kilimų šampūno (arba bespalvio ploviklio) su litru (33,8 skysčio uncijos) šilto vandens. Pamaišykite.
 7. Užpilkite ploviklio tirpalą. Atlikite greitą lopo testą, aprašytą anksčiau. Jei įsitikinote, kad saugu tęsti, pavilgykite visą audinį tirpale ir uždenkite juo dėmę.
 8. Išdžiovinkite dėmės plotą. Išdžiovinkite plotą, sausindami dėmę sudrėkintu virtuviniu rankšluosčiu – taip sugersite likusį skystį bei išimsite dėmę.
 9. Jei viso šokolado dar nepavyko išnaikinti, išmėginkite šarminį tirpalą. Prieš pradėdami, įsitikinkite, kad kambarys gerai vėdinamas ir kad neįkvėpsite per daug amoniako. Mūvėkite gumines pirštines. Į puodelį šilto vandens įpilkite šaukštelį naminio amoniako. Nepamirškite atlikti lopo testo. Jeigu saugu, pamirkykite audinį tirpale, uždėkite ant dėmės ir trinkite dėmę per audinį naudodami šaukštą, kaip aprašyta aukščiau. Tada švelniai nusausinkite vietą panaudodami virtuvinį rankšluostį. Kartokite tol, kol išnyks kuo daugiau dėmės.
 10. Neutralizuokite likusį šarmą panaudodami actą. Nedideliame dubenėlyje sumaišykite keturias dalis šilto vandens ir vieną dalį baltojo acto. Supilkite tirpalą į purškimo butelį. Išbandykite tirpalą ant nedidelio, į akis nekrintančio kilimo plotelio, po to įtrinkite acto ir vandens mišinį į dėmę panaudodami šaukštą, kaip ir anksčiau. Atsargiai nusausinkite vietą virtuviniu rankšluosčiu, pašalindami likusį skystį. Dėmės turėtų nebelikti. Jei jos panaikinti nepavyko, pakartokite.
 11. Nuskalaukite. Apšlakstykite dėmės vietą vandeniu ir išskalaukite likusį tirpalą.
 12. Nusausinkite. Norėdami užtikrinti, kad dėmės nebeliktų, o likusi drėgmė būtų pašalinta, dėmę uždenkite keliomis skiautėmis virtuvinio rankšluosčio. Prispauskite svoriu, pavyzdžiui, knyga. Jei svoriui naudojamas daiktas dažytas arba akytas, tarp daikto ir virtuvinio rankšluosčio įtieskite plastikinį maišelį. Tai apsaugos daiktą ir neleis dažams įsigerti į kilimą.
 13. Palaukite. Palaikykite svorį ant sudrėkintos vietos, geriausiai – per naktį. Ryte nuimkite nuo dėmės svorį, plastikinį maišelį ir popierinius rankšluosčius. Dėmės dabar turėtų būti nebelikę, tačiau jeigu nuėmus svorį ji vis dar yra,  metas kviestis į pagalbą profesionalus.

Patarimai

Paprašykite vaikų bei kitų aplinkinių šokoladą valgyti pasilenkus virš lėkštės – pasistenkite, kad apskritai netektų valyti šokolado jovalo. Valgydami šokoladą, pasirūpinkite servetėlėmis.

Jei turite kilimų valymo mašiną, pabandykite ja pasinaudoti nugramdę nuo paviršiaus šokoladą arba atlikę minėtą procedūrą.

Pamirkykite dėmės plotą ploviklio ir vandens tirpale ir pavalykite skudurėliu (arba šepetėliu), taip ištirpinsite riebaus šokolado perteklių, kad jį būtų galima susiurbti. Jei pašalinsite labai daug šokolado, susiurbkite jį kilimų valikliu, prieš toliau pildami tirpalą ir šveisdami, kad neišterliotumėte. Turbūt lengviausia ištirpdyti šokoladą būtų panaudojant karštą muiluotą vandenį, tačiau karštis gali kai kurių rūšių dėmes  „sustingdyti“, todėl saugiausia būtų naudoti vėsų arba drungną muiluotą vandenį. Jei valydami šį kilimą anksčiau nenaudojote tokio valymo metodo,  pirmiausiai pasibandykite ant atskiro plotelio. Tiesa, standartiniai smėlio spalvos, per visą kambarį tiesiami kilimai gana atsparūs, o jų dizainas sukurtas taip, kad būtų paslepiami nedideli pažeidimai.

Įspėjimai

Atsargiai rinkinės kilimų valymo priemones. Rinkoje esame gerų kilimų valymo produktų, kurie nėra pritaikyti konkrečioms dėmėms, todėl juose gali būti ingredientų, netinkamų jūsų dėmei. Tokios priemonės gali pridaryti daugiau žalos nei naudos. Jei ruošiatės jomis naudotis, rūpestingai perskaitykite instrukcijas, išstudijuokite ingredientus ir iki galo įsitikinkite, kad jos tinka jūsų atveju.

Nežinote? Klauskite!