Balandis – švaros mėnuo. Saulutei sušvietus ir orams atšilus, pajuntame didelį norą sutvarkyti namus ir pasitikti vasaros sezoną jaukioje aplinkoje. Belieka tik pasirūpinti valymo priemonėmis ir kibti į darbą… Bet kaip senolių patarlės sako – visada du kartus pagalvok ir tik tada padaryk. Deja, būtent taip yra ir dabar – geriau pagalvokite kuom valote savo namus – aplinką, kuri turėtų būti jūsų saugiu kampeliu. Pasidomėję plačiau, suprasite, jog įprastos, kitaip negu ekologiškos valymo priemonės, jokio saugumo jūsų namie nesukuria. Būtent apie tai ir yra šis rašinys.

Turbūt kiekvienuose namuose surasime keletą valymo priemonių. Vienos grindims, kitos paviršiams, trečios dar kažkam. Be cheminių valymo priemonių išsiversti iš ties nelengva ir kartais netgi būtina jas naudoti, o ir chemikalų gamybos ir platinimo kontrolė vykdoma gana griežtai (lyginant su trečiųjų, ar JAV rinkomis), tad per daug nerimauti nevertėtų. Bet nerimauti nevertėtų ir kiekvieną dieną valgant cepelinus, kažkas pasakytų. Na, o kiek nerimauti norite jūs – nuspręskite patys. Cheminių priemonių gamybos reikalavimai nustato saugų jų naudojimą ir išsivalius savo namų grindis, jūsų sveikatai tos priemonės greičiausiai nepakenks. Lygiai kaip ir neesame girdėję kad kam nors būtų sustojusi širdis paragavus cepelinų. Čia galime pritaikyti kitą senolių išmintį – kas per daug, tas nesveika. Kaip ir valgydami kiekvieną dieną cepelinus su majonezu ir užsigerdami CocaCola, taip ir valydami namus su gausybe įvairiausių chemikalų savo organizmui užkrausite tikrą kančių maratoną, nes kaip maisto produktai, nepasižymintys didele nauda organizmui, taip ir cheminės valymo priemonės, gamintojų kuriami, atsižvelgiant į minimalius jų saugaus vartojimo reikalavimus, o tie saugumo reikalavimai, iš esmės, tėra tik įvairių gamybai naudojamų medžiagų rūšys ir leistini kiekiai. Ir nors ir sutiksime, jog tai prižiūrinčios tarnybos stengiasi iš paskutiniųjų ir kruopščiai prižiūri esamų ir naujų cheminių medžiagų vystymo technologijas, visgi skaičiai ir logika verčia būti atsargiems – vidutiniškai 2000 – 2500 chemikalų išrandama kasmet. Visą šį kiekį (bei ir jau esamų chemikalų) visiškai ištirti ir nustayti jų saugumą sveikatai yra tikrai nelengvas iššūkis. Tad būti užtikrinti, jog jūsų klozeto valiklis nesukels jums kokios baisios ligos, kaip ir negalime. Pridėkite dar visą krūvą kitokių valiklių ir gausime potencialiai labai pavojingus kokteilius, kurių rekomenduotų vengti net ir labai skeptiški ekologijai chemikai.

Iš viso to galime daryti išvadą, jog prieš valant savo namus, būtina peržvelgti naudojamų priemonių tipus ir nuspręsti ar tikrai visi jie yra neišvengiamai reikalingi. Jeigu jau valote su cheminėmis valymo priemonėmis, naudokite jas pavieniui ir neperdozuodami, o jeigu norite imtis dar didesnių atsargos priemonių – ekologiškų valymo priemonių naudojimas būtų vienas protingiaiusių pasirinkimų.

Nežinote? Klauskite!